Publikováno

Způsoby přípravy (používání léčivých rostlin)

ČAJ

Zápar nebo nálev:

Čerstvé rostliny umyjeme, pokrájíme a dáme do skleněného dáme do skleněného džbánu nebo nekovového hrnečku. Vodu uvedeme do varu, odstavíme a zalijeme jí rostliny. Čerstvé byliny vyluhujeme velmi krátce. Čaj musí být světlý, bleděžlutý nebo světle zelený. Sušené rostliny necháme vyluhovat déle (minutu až dvě). Takto připravený čaj je lahodnější a má příjemnější vzhled.

Kořeny vložíme do předepsaného množství studené vody, krátce je povaříme a tři minuty vyluhujeme. Denní dávku čaje nalijeme do termosky, protože teplý bylinný čaj má silnější účinek Pak pijeme přes den po doušcích. Zpravidla se dává jedna vrchovatá lžička bylinek na 1/4 l vody, jinak dle návodu uvedeného u jednotlivých rostlin.

Výluh za studena (macerát)

Některé rostliny (například sléz, jmelí bílé, puškvorec) se nesmějí vařit,neboť působením tepla by ztratily léčivé účinky. Z těchto rostlin získáme čaj jen vyluhováním za studena. Množství uvedené na návodech u jednotlivých rostlin necháme vyluhovat ve studené vodě 8 až 12 hod ( většinou přes noc), potom jen mírně nahřejeme (na teplotu vhodnou k pití) a denní dávku nalijeme do termosky, kterou jsme vyhřáli teplou vodou. Nejlepší způsob užívání léčivých rostlin výluh za studena smíšený se spařením: rostliny vyluhujeme během noci v polovičním množství potřebné vody, ráno scedíme. Pak zalijeme rostliny druhou polovinou vřelé vody a opět scedíme. Oba čaje pak smícháme. Takovou přípravou čaje dostaneme výtažek látek rozpustných ve studené vodě i v teplé vodě.

TINKTURY (ESENCE)

Tinktury jsou rovněž výluhy, které získáme v 38 až 40% režné nebo ovocné pálence. Do láhve naplníme zlehka bylinky až po hrdlo a zalijeme pálenkou. Dobře uzavřenou láhev dáme na teplé místo ( asi 20 °C) na 14 dní, případně i déle. Obsahem častěji zatřeseme, potom scedíme a zbytek vylisujeme. Tinktury se užívají vnitřně po kapkách zředěné ve vodě, či čaji, vně se užívají při obkladech nebo masážích.

ČERSTVÁ ŠŤÁVA

Čerstvá šťáva z bylinek je vhodná na používání po kapkách, nebo se jí navlhčí choré místo na těle. Získává se za pomocí kuchyňské odstředivky, která umyté bylinky nejprve poseká a potom odstředí, Šťáva se má připravovat každý den čerstvá. Jestliže ji naplníme do malých lahviček a dobře je uzavřeme, vydrží v chladničce i několik měsíců.

KAŠE Z BYLINEK

Vhodné rostliny se umyjí, položí na vál a válečkem se rozmačkají na kaši. Ta se nanese na plátno a přiloží ne nemocné místo. Navrch se položí vrstva vaty a vše se převáže teplým ručníkem. Kašovitý obklad můžeme nechat působit i přes noc.

BYLINNÉ “ PARNÉ “ ZÁBALY

Vodu v hrnci přivedeme do varu, na ní zavěsíme síto, do něhož jsme vložili čerstvé nebo sušené byliny a všechno přikryjeme. Po čase vybereme změklé a teplé byliny, zabalíme je do řídkého plátna a položíme na nemocné místo. Celé místo se zabalí do vlněného šátku a zaváže se napevno dalšími šátky. Při této proceduře nesmí vzniknout pocit chladu. Velmi účinné jsou parné zábaly z přesličky. Obklady necháme působit dvě hodiny nebo i celou noc.

PŘÍPRAVA MASTI

Čtyři plné hrsti bylinek nařežeme nadrobno, 500 gramů vepřového sádla zahřejeme tak, jako bychom smažili řízky. Bylinky vmícháme do horkého tuku a necháme krátce zapražit. Pánev sejmeme z ohně, přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, procedíme přes lněný hadřík a ještě teplou mast plníme do skleniček nebo kelímků.

PŘÍPRAVA OLEJE

Květy nebo listy volně naplníme po hrdlo láhve, přelijeme horkým olivovým olejem tak, aby byl dva prsty nad květy nebo rostlinami. Necháme ustát 14 dnů na slunci nebo blízko kamen či topení.

BYLINNÉ KOUPELE

Celková koupel: Byliny se vyluhují na studeno přes noc. Na koupel potřebujeme 200 g sušených nebo čerstvých bylin. Následující den se množství nahřeje a výtažek se vylije do koupele. Koupeme se 20 minut. Srdce musí být nad vodou. Po koupeli se nesušíme, ale zabalíme se do osušky nebo županu a lehneme si na hodinu do postele.

Sedací koupel: Pro sedací koupel použijeme 100 g sušených nebo čerstvých bylinek a postupujeme jako při celkové koupeli. Voda musí dosahovat až nad ledviny. Nutno dodržovat údaje uvedené při jednotlivých rostlinách.

OBKLAD ZE ŠVÉDSKÝCH BYLINEK

Podle místa, které ošetřujeme, vezmeme menší či větší kus vaty nebo buničiny, kterou navlhčíme kapkami ze švédských bylinek a položíme na choré místo. Toto místo však napřed natřeme vepřovým sádlem nebo vazelínou, abychom předešli tomu, že by líh vytáhl z kůže mastnotu. Na ošetřené místo položíme kus igelitového sáčku, abychom ušetřili prádlo, zabalíme ručníkem a zavážeme. Obklad necháme působit dvě až čtyři hodiny. Pacienti s alergickými reakcemi nepoužívají igelit a obklad pouze zabalí do ručníku. Pro citlivé jedince je třeba dobu zkrátit a pokožku dobře ošetřit.

Čerpáno : TREBEN. Maria, Zdraví z boží lékarny