Publikováno

LÉČIVÉ BYLINY, RADY A ZKUŠENOSTI

O správném sběru a uskladnění bylin

Chcete-li léčivé rostliny sbírat, musíte je samozřejmě nejprve znát. Když je poznáme, je důležité, abychom rostliny sbírali ve správném čase, na správném místě a správným způsobem.

Podle zkušeností mají nejlepší léčivé účinky rostliny čerstvě nasbírané. To je bezpodmínečně nutné při těžkých onemocnění, máme-li mít úspěch. Čerstvé rostliny můžeme sami sbírat v časném jaru, někdy již od konce února a až do listopadu. Některé najdeme i v zimě pod sněhovou přikrývkou, pokud si zapamatujeme jejich stanoviště (například vlaštovičník větší).

Byliny sbíráme v době, kdy mají největší obsah účinných látek:

KVĚTY: na začátku vykvétání

LISTY: před a po odkvétání

KOŘENY: časně na jaře nebo na podzim

PLODY: v čase zralosti

Sbíráme jen zdravé a čisté rostliny bez jakýchkoli příměsí! Sbíráme za slunných dnů, když zmizela rosa a rostliny jsou suché. Rozhodně nesbíráme na chemicky hnojených polích a loukách, na březích řek, které omývá znečištěná voda, na železničních náspech a v blízkosti dopravních cest a průmyslových podniků. Při sběru nestlačujeme listy a květy a nepoužíváme sáčky a tašky z plastu.

Sušení

Rostliny před sušením nemyjeme, ale nadrobno neřežeme. Nasbírané byliny volně rozložíme na plachtu nebo nepotištěný papír a sušíme ve stínu, nebo na vzdušném, teplém prostoru (půda), podle možností rychle. Kořeny, kůru nebo velmi vodnaté rostliny musíme někdy sušit umělým teplem. Přitom však teplota nesmí přektočit 35 °C. Kořeny důkladně omýváme, větvičky jmelí a vrbovky raději před sušením rozřežeme. Na zimu ukládáme jen ty rostliny, které po usušení při zlomení praskají. Pro uschovávání léčivek jsou nejvhodnější sklenice (zelené) a uzavíratelné krabice. Vyhýbáme se však umělým obalům a plechovým nádobám!

Rostliny chráníme před světlem (proto používáme sklenice barevné) Zásobujeme se nejlépe na jednu zimu. Rostliny po čase ztrácejí své léčebné účinky. Každý rok nám přináší nové požehnání léčivých rostlin.

Čerpáno z knihy: Treben, Maria. Zdraví z boží lékarny.